close
تبلیغات در اینترنت
تصاویر قدیمی آمل , عکس های قدیمی آمل

ما را دنبال کنید

جستجوگر

موضوعات

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 16
 • کل نظرات : 0
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 63
 • بازديد ديروز : 1
 • بازديد کننده امروز : 1
 • بازديد کننده ديروز : 0
 • بازديد هفته : 71
 • بازديد ماه : 95
 • بازديد سال : 95
 • بازديد کلي : 13,119

معرفی کانال های آمل

 

آن روز قصدم را از جمع آوری عکس های قدیمی مردم آمل به عنوان تاریخ تصویری شهرمان به او گفتم و پیشنهاد کردم که به منظور پیشبرد بهتر این کار ، هیات جمع آوری کننده عکس ها از سه نفر بیشتر نباشد و طریقه پیشنهادی جمع آوری و دسترسی به عکس ها و کلاً هر چه که در این مورد فکر کرده بودم را مطرح کردم. استقبال کرد و پیشنهاد کرد با آقای حسن غفوری که ایشان هم از عکاسان حرفه ای و خوشنام شهر بودند نشستی را برای شروع کار بگذاریم.

بار بعدی که نزد او رفتم گفت که هماهنگی ها انجام شده و می توانیم جلسه ای  سه نفره برای همانگی شروع کار داشته باشیم. این موضوع با توجه به بیماری  شدید و سریع الوقوع ایشان و همچنین مسافرت من به خارج از کشور به  بعد موکول شد ، اما متاسفانه اجل به او مهلت نداد و ما و همه دوستان و هنرمندانی که با او در ارتباط بودند از شمع وجود او محروم شدند.

gharighi درباره ما

کار جمع آوری عکس ها را به تدریج به صورت گروهی شروع کردیم و همزمان برخی از آنها را در وبلاگی در سایت ورد پرس به نام amololdpix.wordpress.com و همچنین صفحه ای با نام “عکس های قدیمی مردم آمل” در فیس بوک  قرار دادیم.

گرچه هر دوی این سایتها فیلتر شدند (البته نه به علت  عکسهای ما بلکه کل سایت وردپرس و کلیه وبلاگهای آن در ایران فیلتر شد) اما بازخورد آن جالب بود. بیشتر عکس هایی که ما وبلاگ کذاشته بودیم توسط سایتهای مختلف بازنشر شد و حتی بعضی از عکس ها را به صورت کتاب چاپ کردند و یا بعضی از عکس ها در روزنامه های محلی چاپ شد.

مواردی هم بود که همشهریانی از خارج از کشور با ما تماس گرفتند و همه اینها نشان از علاقه وافر مردم این شهر به فرهنگ و تاریخ شهرشان بود. با توجه به لزوم ساماندهی به  انتشار عکس ها و چگونگی ارائه آنها و همچنین فیلتر شدن وبلاگها، از به روز کردن عکسهای جدید در وبلاگ  خودداری شد و نهایتا این سایت به عنوان نمایشگاه دائمی عکس ها ساخته شد.

به خاطر گران بودن چاپ کتاب و مشکل تهیه آن برای عموم مردم عزیزمان و همچنین محدودیت صفحات انتشار کتاب و تعداد زیاد عکسهای مردم، گزینه انتشار عکس ها در سایت اینترنتی ، مناسبتر از چاپ کتاب به نظر می رسید. گرچه این سایت هنوز مراحل اولیه ساخت خود را می گذراند و مطمئنا به مرور با بهبود کیفیت فنی و گرافیکی ارائه عکسها در سایت، می توانیم این کار فرهنگی را بهتر انجام دهیم.

در اینجا از کلیه عزیزانی که می توانند به نوعی  با در اختیار قرار دادن عکسهای خود و یا دادن پیشنهاد و یا راهنمایی در باره چگونگی جمع آوری عکس های قدیمی مردم آمل به ما کمک کنند در خواست می شود از طریق فرم تماس با ما یا تماس تلفنی و یا با ایمیل با ما تماس بگیرند.

برای دانستن اهداف ما در گردآوری عکس های قدیمی مردم آمل به صفحه هدف ما رجوع کنید.

خوشبختانه هم اکنون عکس به عنوان یک المان هنری، جایگاه و اهمیت خود را در بین عموم مردم بدست آورده و شاید الآن زیبایی و عمق این جمله -که آن را از کتابی نقل کرده ایم- برای همه قابل درک باشد.

صنعت عکاسی در دوره قاجار در اروپا ابداع شد و خوشبختانه به فاصله فقط چند سال توسط شاهان قاجار به ایران رسید و در دوره ناصرالدین شاه و به دلیل ذوق هنری و علاقه ای که خود وی به عکس داشت در ایران رواج یافت. هم اکنون عکس های زیادی از سفرهایی که وی به مازندران کرده در بایگانی موزه های تهران موجود است. عکس شاید بهترین و صادق ترین گزینه برای روایت تاریخ باشد جایی که شاه و گدا به هیچ پیرایه و تمام قد، جلوی دوربین ایستاده اند و خود و محیط پیرامونشان را به میدان ارزیابی دیگران گذاشته اند.

با وجود این که پیشرفت های زیادی در ابزار و تکنیکهای فیلم برداری رخ داده و هم اکنون در هر خانه ای، دوربین فیلم برداری وجود دارد اما هنوز این عکس است که به کرات به عنوان وسیله یادآوری خاطرات گذشته در خانه ها مورد استفاده قرار می گیرد و صنعت فیلم به هیچ وجه نتوانسته جای این هنر قدیمی را برای مردم بگیرد. مردم همیشه و حتی از اولین سالهای پیدایش این هنر، به عکس علاقه خاصی داشته اند و با توجه به آن، خود و زندگی خود را در آینه عکس ثبت کرده اند و این موضوع اثبات می کند که ما برای ثبت تاریخ گذشته مان چقدر به موضوع «عکس» نیازمندیم.

هدف ما از گردآوری عکس های قدیمی مردم شهر آمل، به نوعی ثبت یک تاریخ در یک مجموعه عکس می باشد. هر گونه عکسی می تواند به نوعی گوشه ای از زندگی این مردم را روایت کند از عکسی که از یک مغازه قدیمی در بازار گرفته شده تا عکس های رسمی از پروژه های عمرانی شهر و حتی عکس های پرتره ای که به نوعی نشان دهنده حال و هوا و فرهنگ عمومی مردم هستند. محل این عکس ها می تواند در حوزه شهرستان آمل و به عبارت دیگر محدوده شهر، ییلاق ها و روستاها باشد.

به نوعی می توان گفت که الآن هم  برای گردآوری  و ثبت عکس های قدیمی مردم شهرمان دیر شده است . هر سال که می گذرد تعدادی از این عکس ها دستخوش فرسایش و تخریب شده و یا در میان وسایل قدیمی از بین می روند. بنابراین ضروریست که موضوع گردآوری آنها را به عنوان یک ثبت تاریخی برای فرزندانمان جدی بگیریم. باشد که فرزندانمان بدانند که اجدادشان چگونه زندگی می کردند و شهرشان چه تاریخچه ای را در پشت سرش دارد.

به امید روزی که فرزندانمان بتوانند به یاد بیاورند که اجدادشان در چه محیطی زندگی می کردند، از چه ابزار و وسایلی برای کار استفاده می کردند، چگونه در بازار خرید می کردند و چه لباسی می پوشیدند.

درخواست ما از شما، تماس با ما و ارائه عکس های قدیمی خود جهت انتخاب و تهیه کپی برای چاپ در کتاب مجموعه عکس ها می باشد. مطمئن هستیم که تک تک شما همشهریان عزیز با جستجو و ارائه عکس های قدیمی خود، گام موثری را در تدوین این اثر تاریخی برخواهید داشت.

-

-

معرفی:

 gharighi 180x180 درباره ما

محمد   علی غریقی

گرچه   محمدعلی غریقی در همان گامهای ابتدایی این کار از میان ما رفت اما حضور قوی وی بود   که باعث شکل گیری کار جمع آوری عکس ها شده و هنوز هم الهام بخش ما در این راه   است. وزن سنگین این هنرمند در میان عکاسان حرفه ای ، او را کاملا زنده نگاه   داشته است.

وی   در سال ۱۳۳۸ در آمل چشم به جهان گشود. وی از عنفوان جوانی هنر عکاسی را برای ثبت   تجارب بیرونی و احساسات درونیش برگزید و از سال ۱۳۵۶ عکاسی را به صورت حرفه ای   شروع کرد. پیامد علاقه اش، در سال ۱۳۵۹ در رشته تدوین فیلم از دانشکده صدا و   سیما در سطح کارشناسی فارغ التحصیل گردید .او در این دانشکده از اساتیدی چون زنده یاد بهمن جلالی،   یحیی دهقانپور، احمد عالی و ضیاءالدین بهره برده است.

وی   از سال ۱۳۶۶ نخستین کلاس های آموزش عکاسی را در شهرستان آمل پایه گذاری نمود.   وهمچنین برای اولین بار عکس های وی در سال ۱۳۵۸ در نشریه سروش به چاپ رسید .

برگزیده   ای از عکس های غریقی در مجموعه هفتمین نمایشگاه دوسالانه عکس ایران از سوی انجمن   هنرهای تجسمی ایران و موزه هنرهای معاصر تهران در مجموعه عکس (چهارنگاه) (باران   نور) (پنج نگاه) از انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران منتشر شد.

وی   در این سالها به عنوان مدرس عکاسی و سینما در دانشگاه های مازندران به تدریس   اشتغال داشته است.

وی   همچنین با شرکت در بیش از یکصد و پنجاه نمایشگاه و جشنواره های خارجی و داخلی   موفق به کسب افتخارات فراوانی گردید . در سال ۱۳۷۹ نیز به   همراه جمعی از هنرمندان دلسوز شهرستان آمل ، انجمن (آمل ، سینما ، گفتمان) را   پایه گذاری نمود و نیز مسئولیت انجمن هنرهای تجسمی شهر آمل را بر عهده داشت .

وی   در سال ۱۳۸۹ بر اثر بیماری درگذشت و دوستداران خود را تنها گذاشت.

از   جمله سوابق هنری و اجرایی وی می توان از موارد زیرنام برد:

• از موسسین شورای آمل سینما گفتمان

• عضو هیئت مدیره عکاسان هنری استان مازندران

• عضو شورای جامع فرهنگ و هنر شهرستان آمل

• ریاست انجمن هنرهای تجسمی آمل از بدو تاسیس

• شرکت در بیش از ۱۵۰ دوره نمایشگاه و جشنواره داخلی و   خارجی و انفرادی

• داوری چندین دوره جشنواره عکس و فیلم

-

-

 Untitled 1 231x300 درباره ما

حسن غفوری

حسن غفوری در اسفند ماه سال ۱۳۳۲ در آمل بدنیا آمد.

- تحصیلات ابتدایی را در مدارس حکیمی  و فرهنگ و دبیرستان را در طبری و پهلوی سابق به پایان رساند .

-بیش از یازده سال کارمند شهرداری آمل بوده و از سال ۱۳۶۴ تا کنون به حرفه عکاسی اشتغال دارد .

-ضمنا بازی در ۲۳ نمایشنامه در سطح شهر و استان  شامل پهلوان اکبر میمیرد ۱۳۵۱ (بهرام بیضائی) از پا نیفتاده ها ۱۳۵۱ (دکتر ساعدی)سیزیف و مرگ ۱۳۵۱(روبرمرل )پاتوق ۱۳۵۲(اسماعیل خلج )جان نثار ۱۳۵۳(بیژن مفید) خواستگاری ۱۳۵۴(آنتوان چخوف ) خانه بارانی ۱۳۵۴ (طالبی) در حضور باد ۵۰و۵۴ (بهرام بیضائی ) کوفا ۱۳۵۶ و ……. همچنین نویسندگی چند نمایشنامه از جمله (کوفا) و (اوجنگ) را بین سالهای ۴۹ تا ۵۶ داشته و عضویت در هیئت موسسین برگزاری (آمل- سینما – گفتمان) و داوری چند مسابقه عکاسی را در کارنامه هنری خود دارد .

اندیشه جمع آوری عکسهای قدیم مردم آمل و ایجاد سایتی در این رابطه با هدف بنیان نهادن حرکتی فرهنگی با همراهی زنده یاد محمد علی غریقی و آقای مهدی شهداد نیز در سال ۸۹ شکل گرفت .

-

-

 scan0014web162 درباره ما

مهدی   شهداد

مهدی   شهداد در سال ۱۳۴۹ در آمل به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی خود را در مدارس   فرهنگ، طالب آملی و دبیرستان امام در آمل به پایان برده و پس از آن دوره های   کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی عمران در دانشگاههای علم و صنعت و   تربیت مدرس طی کرده و از همان سالها به کار در این رشته مشغول است.

آشنایی   و علاقمندی وی به مقوله عکس و عکاسی از سال ۱۳۸۰ شروع شده و در همان سال با عضویت   در انجمن سینمای جوانان و ارتباط با هنرمندان حرفه ای این رشته به کسب   تجربه در این حوزه به صورت آماتوری پرداخته است.

وی در   یک کار مشترک گروهی در همراهی با زنده یاد آقای محمدعلی غریقی و آقای حسن غفوری در   تابستان سال ۱۳۸۹ تصمیم به جمع آوری عکس های قدیمی مردم آمل به منظور حفظ و   نمایش آنها به عنوان تاریخ تصویری از فرهنگ و زندگی مردم آمل نمودند که به لطف   خدا در حال انجام است.

وی   هم اکنون در حوزه خدمات مهندسی و کارشناسی رسمی دادگستری رشته راه و ساختمان در آمل و مازندران کار می کند.

-

-

 
 

آدرس تماس:

۱-   حسن غفوری

                       آمل، خیابان شرقی شهرداری، طبقه فوقانی پوشاک برک، عکاسی تکنی کالر

                       تلفن و فاکس ۴۴۲۲۰۸۰۰ (۰۱۱)  technicoloramol@yahoo.com

2-   مهدی شهداد

                       آمل، خیابان امام رضا (ع)، خیابان دادگستری جدید، ساختمان ساتیا ۱۰

                        تلفن و فاکس  ۴۳۲۷۱۰۹۰ (۰۱۱) مهدی شهداد mdshahdad@yahoo.com

 

 

 

 

منبع: http://www.amoleh.ir/about

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

نظرات ارسال شده

برای عضویت در کانال تلگرام وطنم آمل کلیک کنید

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

درباره ما

وطنم آمل | آمل شهر افسانه ها
آمل هم از نظر جغرافیایی مرکز ثقل و قلب مازندران است و هم از نظر گویشی بین شرق و غرب مازندران قلب گونه اعتدال بنا نهاده است و پر واضح است که به لحاظ فرهنگی نیز دارای غنا و قوام بیشتر بوده و بسان قلبی قدرتمند ولی عادل فرهنگ اصیل مازندرانی را به مثابه دو کفه ترازو یکسان بین شرق و غرب مازندران توزیع میکند بعلاوه ریشه سترگ تاریخی آن بعنوان مایه مباهات هر مازندرانی غیور در قلب تاریخ درخشان طبرستان ثبت است و در آخر اینکه آمل نه تنها قلب اقتصادی مازندران بلکه قلب سیاسی و اجتماعی و قلب پرتپش استان در زمینه های صنعتی و کشاورزی است و مردمشان بسان کوه دماوندشان استوار و بی تکلف و سخاوتمندند.
Code Center